05.06.15

Mobil Uygulama Geliştirme ve Mobil Uygulamanın Önemi

Makaleler

Günümüz dünyasında internet teknolojisinden yararlanılmayan bir alan yoktur. Artık sabah uyandığımız andan itibaren neredeyse her türlü işimizi kolaylıkla yapabilmek için internete başvuruyoruz. Daha hızlı ve pratik olabilmek için de bilgisayarlardan mobil cihazlara (telefon) geçiş yaptık. Böylece zamandan kazanıp daha az enerji kullanarak daha çok iş başarmaya başladık.   Mobil cihazların hayatımızda yer edinmesiyle birçok işi elimizdeki küçük cihazlarla (telefon ve tabletler) çözüyoruz. Bu nedenle de küçük ve büyük ölçekli şirketlerin reklam - tanıtım, pazarlama, satış gibi kanalları mobil uygulamalarla kullanıcılara ulaştırma ihtiyacı duymaya başlamışlardır.   Kullanıcılar beğendikleri ve yararlı gördükleri uygulamaları aktif bir şekilde kullanarak cihazlarında muhafaza etmektedirler. Öyle ki; az kullandıkları veya artık hiç kullanmadıkları uygulamaları da cihazlarından kaldırmamaktadırlar. Bu da mobil uygulamalara olan ihtiyaç ve bağlılığını gösteriyor. Dünya mobil uygulamaları seviyor ve kullanıyor.

devamı...
18.03.13

Tablet Gerçeği

Makaleler

Kim bilebilirdi ki işin bu kadar ileri gidebileceğini? Şu anda inanılmaz bir satış grafiği ile tablet laptopları geçmek üzere. Muhtemelen 2013 sonu veya 2014 yılı başlarında bunu göreceğimize kesin gözüyle bakılıyor.

devamı...
09.04.12

Mobil Web Siteleri ve Önemi

Makaleler

Mobil web, son zamanlarda web ve internet teknolojilerinin parlayan yıldızı olarak trendini arttırmaya devam etmektedir. Mobil web sitelerinin kullanımı o kadar arttı ki; web dünyasında bilinen sitelerin mobil versiyonunun olmadığını görünce çok şaşırıyoruz. Bir web sitesinin mobil versiyonu gerekli midir? Ya da sitenizin mobil versiyonunun olmaması size ne kaybettirir? Belki şimdilik pek bir şey değil, ancak ileride çok şey kaybettireceği kesin. Neden mi? 2011 yılı itibari ile internet kullanımı dünyada 2 milyarı aştı. Bu kullanımın büyük bir kısmı mobil cihazlardan sağlanıyor. Trenddeki bu ivmeyi dikkate alan Morgan Stanley, yayınladığı rapora göre 2015 yılında tabletler ve akıllı cihazlardan sağlanan internet erişiminin, masaüstü bilgisayarlardan sağlanan erişimi geçeceğini öngörüyor. Durumdan da anlaşılacağı üzere interneti kullanan bu büyük kitle masaüstü gibi sabit noktalardan mobile doğru hareket ediyor.

devamı...
30.12.11

Hacker'lar Şifrenizi İşte Böyle Çalar

Makaleler

Hacker'lar tarafından kullanılan şifre çalma yöntemleri sizi de çok şaşırtacak. Size bir yazılım tarafından saldırı yapılacağını düşünebilirsiniz. ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki basit bir parola saldırısına uğrama riski ile yazılımdan gelecek saldırı riski eşit. Eğer parolanız hacker'lar ele geçirirse bunu istediği şekilde kullanabilecek ve sizi maddi manevi zarara uğratabilecektir. Peki hacker'lar parolanızı çalmak için hangi yöntemleri kullanıyor? İşte Hacker'ların en sık kullandığı 5 yöntem.

devamı...
21.11.11

Şifre Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makaleler

Teknolojinin artması ile beraber günlük hayatımızda ve sanal ortamlarda kullanılan “kullanıcı adı” ve “şifreler” büyük önemi kazanmıştır. Olası bir mağduriyetin yaşanmaması için kolay akla gelmeyen kelime ve rakam dizinlerinin kullanılması tavsiye ediliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın sitesinde yayınladığı bir bilgiye göre kredi kartı, internet bankacılığı, banka kartı gibi hizmetlerden yararlanırken gerekli olan en önemli hususlardan birini kullanıcı adı ve parola teşkil ediyor. Kullanıcıların çoğu günlük yaşamda ekonomik, sosyal çeşitli haklardan yararlanırken karşılarına çıkan kullanıcı adı ve parolaları, kendilerine yük olarak gördüklerinden ya da bilinçsiz davrandıklarından tercih ettikleri güvenli olmayan karakterler, kötü niyetli kimselerin ekmeğine adeta yağ sürmektedir. Özellikle kredi kartı ve internet bankacılığında yapılan bu hatalar büyük maddi kayıplarla sonuçlanmaktadır.  

devamı...
29.09.11

Neden SEO (Search Engine Optimization) optimizasyonlu web siteniz olmalı?

Makaleler

Günümüzde internet ortamında bir sitenin olması ile google ve benzeri arama motorunda ilk sayfada çıkmak aynı anlamda kullanılıyor. Yani sadece bir web sitenizin olması internet kullanıcları için çok anlam ifade etmiyor. Türkiye'de genel internet kullanıcılarının eğilimi, sitenin adresini kullandıkları tarayıcıların (browser) adres çubuğuna yazmaktan ziyade google arama motorunun arama bölümüne yazmak şeklindedir. Bu durumda internet sitelerinin arama motorlarının ilk sayfasında çıkma zorululuğunu kaçınılmaz hale getiriyor.

devamı...
18.09.11

Uzaktan Eğitim (E-Learning ya da E-Öğrenme) Nedir?

Makaleler

E-Öğrenme, bireyin bilgiye zaman ve mekandan bağımsız olarak senkron, (eş zamanlı) veya asenkron (farklı zamanlarda) erişmesini ve öğrenmesini sağlamak amacıyla internet ve benzeri iletişim teknolojilerini kullanılması olarak tanımlanabilir. Günümüzde bilgi, bireylerin ve toplumların gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurdur. İnsanların bilgi edinmek istediği konuları ne kadar zamanda öğreneceği, nerede ve ne zaman öğrenmek istediğine karar verebilmesi öğrenmeyi kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Böylece bireyler, bilgilerini pekiştirmek için zamanlarını daha verimli bir şekilde planlayıp kullanabilirler.

devamı...
31.08.11

Bir şirketin web sitesi nasıl olmalı?

Makaleler

Günümüzde internet sitelerinin şirketler için önemi tartışılmaz bir hal aldı. Peki şirketlerin web siteleri tasarlanırken nelere dikkat etmek gerekiyor?  Şirketler müşterilerinin güvenini kazanmak için web sitelerini sürekli güncel tutması gerekiyor. Güncel web sitesi şirketin faaliyetini sürdürdüğü anlamına gelen en önemli göstergelerin başında geliyor. Peki ya web siteleri kurgulanırken nelere dikkat edilmeli?

devamı...
16.08.11

Sosyal medya iş hayatını kötü yönde etkiliyor mu?

Makaleler

 Artık şirketlerin %72'si çalışanlarının sosyal ağlara erişimi kısıtlıyor. Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri üreticisi Kaspersky Lab ve B2B International'ın birlikte yaptığı “Küresel BT Güvenlik Riskleri” araştırma sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 72’si çalışanların sosyal medya erişimini kısıtlıyor. Araştırmaya göre şirketlerin, dosya paylaşımının yanı sıra sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımların büyük güvenlik tehditi oluşturduğu sonucuna varıldı. Şirketlerin yüzde 53’ü çalışanların sosyal ağlara erişimini engellerken, yüzde 19’u ise farklı yollarla bu faaliyetleri sınırlandırıyor. Bu durum da sosyal ağlara erişimi, kişiler arasında dosya paylaşımından sonra en çok yasaklı ikinci eylem haline getiriyor. Şirketler bunun yanı sıra online oyunlar, belirli web sitelerine erişim, video indirip izleme ve anlık mesajlaşma servisleri kısıtlıyor.

devamı...
07.08.11

Uygulamaların ne kadarı çöpe gidiyor?

Makaleler

Akıllı telefonlara indirilen uygulamaların en az dörtte biri sadece bir kez kullanılıp unutuluyor.

devamı...
07.08.11

İnternet reklam pazarı 100 milyar dolar olacak

Makaleler

Dünyada 120 ülkede 18 bin yayıncı ve 15 bin internet kuruluşunun üye olduğu, alanında en önemli küresel meslek örgütü olan Dünya Gazeteler ve Gazete Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA) dün İstanbul"da 18"inci Dünya Dijital Yayıncılık Konferansı"nı düzenledi. Konferansın açılışında konuşan WAN-IFRA Başkanı Christoph Riess, internet reklam pazarının büyümesine dikkati çekti. 2009"da 50 milyar dolar olan internet reklam pazarının 2012"de 100 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini vurgulayan Riess, “Ekonomik krizle birlikte televizyon ve gazete reklamlarında düşüş yaşandı. Televizyon reklamları 2010"a doğru tekrar yükselişe geçti. İnternet reklamları ise krizde bile yükselişteydi” dedi.

devamı...

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

  • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
    34752 Ataşehir/ İSTANBUL
  • Telefon : +90 850 885 17 99
  • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet