Hacker'lar Şifrenizi İşte Böyle Çalar

Makaleler - 30.12.11

Hacker'lar tarafından kullanılan şifre çalma yöntemleri sizi de çok şaşırtacak. Size bir yazılım tarafından saldırı yapılacağını düşünebilirsiniz. ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki basit bir parola saldırısına uğrama riski ile yazılımdan gelecek saldırı riski eşit. Eğer parolanız hacker'lar ele geçirirse bunu istediği şekilde kullanabilecek ve sizi maddi manevi zarara uğratabilecektir. Peki hacker'lar parolanızı çalmak için hangi yöntemleri kullanıyor? İşte Hacker'ların en sık kullandığı 5 yöntem.

Parolaları Deneme

Parolanızı ele geçirmek isteyen bir hacker'in ilk kullanacağı yöntem öncelikle herkesin sıklıkla tercih ettiği parolaları denemektir. "şifre","12345",isminiz gibi çok kolay tahmin edilecek parolalar hala kullanılıyor. 

Nasıl korunabilirsiniz: Size ait bilgileri içeren kolay tahmin edilebilecek parolalar kullanmayın. "batman" "bugsbunny" gibi basit birleşimleri tercih etmeyin.

Sosyal Medyadan Takip Etme

Hacker, sık kullanılan parolaları deneyerek şifrenizi kıramazsa, sosyal paylaşım platformları üzerinden parolanızı elde etmeyi deneyebilir. Parolanız çok sevdiğiniz bir takım, hayvan ya da müzik grubu olabilir. Bu yöntem de başarısız olursa size parola girmeniz gerektiğini söyleyen gerçek gibi görünen sahte bir e- mail yollanabilir.

Nasıl korunabilirsiniz: Sosyal ağınızı sadece arkadaşlarınızın görmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte hayatınızla alakası olmayan bir parola kullanabilirsiniz.

Kablosuz İnternet Ağından Sızarak 

Şifresi olmayan kablosuz ağlar büyük tehlike oluşturabilir. Bu ağlardan gönderilen veriler ağın sinyainin alındığı her yerden dinlenebilir. Buna SSL üzerinden gönderilen parolalar da dahildir.

Nasıl korunabilirsiniz: Eğer kablosuz bir ağ kullanıyorsanız, önemli hesaplarınıza buradan giriş yapmayınız. Mümkün olduğunca HTPPS bağlantısını tercih ediniz.

Farkedilmeyecek Küçük Programlar Kullanarak

Hacker parolanızı elde etmek için keylogger taşıyan bir maili size yollayabilir. İyi niyetli olmayan bu maildeki keylogger, yüklendikten sonra girdiğiniz parolaları kaydetmeye başlayacaktır. Keylogger'lar herhangi bir zararlı e- posta'nın bir parçası olarak da gönderilebilir. Kaydedilen bilgiler, parolaların toplandığı bir alana yollanır. Bazen keylogging saldırıları çok sayıda kişiyi hedef alabilir. Bunların sonucu daha yıkıcı olacaktır.

Nasıl korunabilirsiniz: Ücretsiz güvenlik bile yazılımları keylogger saldırılarını kolayca önleyebiliyor. Bu yazılımları kullanmamanız için hiçbir neden yok.

|

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

  • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
    34752 Ataşehir/ İSTANBUL
  • Telefon : +90 850 885 17 99
  • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet