Sosyal medya iş hayatını kötü yönde etkiliyor mu?

Makaleler - 16.08.11

 Artık şirketlerin %72'si çalışanlarının sosyal ağlara erişimi kısıtlıyor.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri üreticisi Kaspersky Lab ve B2B International'ın birlikte yaptığı “Küresel BT Güvenlik Riskleri” araştırma sonuçlarına göre şirketlerin yüzde 72’si çalışanların sosyal medya erişimini kısıtlıyor. Araştırmaya göre şirketlerin, dosya paylaşımının yanı sıra sosyal ağlarda yaptıkları paylaşımların büyük güvenlik tehditi oluşturduğu sonucuna varıldı.

Şirketlerin yüzde 53’ü çalışanların sosyal ağlara erişimini engellerken, yüzde 19’u ise farklı yollarla bu faaliyetleri sınırlandırıyor. Bu durum da sosyal ağlara erişimi, kişiler arasında dosya paylaşımından sonra en çok yasaklı ikinci eylem haline getiriyor. Şirketler bunun yanı sıra online oyunlar, belirli web sitelerine erişim, video indirip izleme ve anlık mesajlaşma servisleri kısıtlıyor.

Sosyal ağlar, çok kullanılması ve online kaynakların büyüyen açıkları sayesinde artık kötü amaçlı yazılımların dağıtılmasında en büyük araçlardan biri. Örneğin, Twitter’da en çok farkedilen açık kullanıcıların virüslü mesajı görmesiyle birlikte kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlarına hemen bulaşıyor olması. Kaspersky Lab uzmanlarına göre, sosyal ağların çeşitli saldırıların hedefi haline gelmesi firmaları oldukça endişelendiriyor.

|

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

  • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
    34752 Ataşehir/ İSTANBUL
  • Telefon : +90 850 885 17 99
  • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet