Uzaktan Eğitim (E-Learning ya da E-Öğrenme) Nedir?

Makaleler - 18.09.11

E-Öğrenme, bireyin bilgiye zaman ve mekandan bağımsız olarak senkron, (eş zamanlı) veya asenkron (farklı zamanlarda) erişmesini ve öğrenmesini sağlamak amacıyla internet ve benzeri iletişim teknolojilerini kullanılması olarak tanımlanabilir.

Günümüzde bilgi, bireylerin ve toplumların gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurdur. İnsanların bilgi edinmek istediği konuları ne kadar zamanda öğreneceği, nerede ve ne zaman öğrenmek istediğine karar verebilmesi öğrenmeyi kolaylaştıran en önemli faktörlerden biridir. Böylece bireyler, bilgilerini pekiştirmek için zamanlarını daha verimli bir şekilde planlayıp kullanabilirler.

Uzaktan dijital eğitimin en önemli avantajlarından biri mekan kavramının ortadan kaldırılmasıdır.Bireyin en güncel ve doğru bilgiye istediği yer ve zamanda ulaşabilmesi zaman ve maliyet kayıplarını da engelleyecektir.Ve bireylerin bilgi ihtiyaçlarının kolaylıkla giderilmesi toplumsal refahı da olumlu yönde etkileyecektir.

En önemli iletişim teknolojilerinden biri olan internet, eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanında, etkileşim, zengin görsel materyal kullanımı, eşzamanlı veya farklı zamanlı uygulama olanakları da ortaya çıkarmıştır. Etkileşim, iletişim ve uygulama eğitim için en önemli unsurlardır. Uzaktan eğitim teknolojileri ilk kullanılmaya başlandığında genellikle etkileşimli değil iken gelişen teknoloji ile öğrenen-öğretici, öğrenen-öğrenen ve öğrenen-öğretici materyal etkileşimini artırmıştır. Her çıkan yeni teknoloji ile birlikte yeni bir e-öğrenme modeli ortaya çıkmıştır. Kullanılacak teknolojiler metin, ses, görüntü ve elektronik ortam gibi değişik ortamlarda farklı uzaktan eğitim amaçlı kullanım potansiyeline sahiptir.

Uzaktan eğitim faydalarını aşağıdaki şekilde toparlayabiliriz.

  • Zaman ve mekandan bağımsız olması
  • Senkron (eş zamanlı) ve asenkron (farklı zamanlı) eğitime olanak sağlaması
  • Aynı anda çok fazla bireyin faydalanabilmesi
  • Fırsat eşitliğini sağlayarak toplumsal refahı sağlaması
  • Maliyet ve zaman kaybını engellemesi

AkareNet Bilişim, Yazılım ve İnternet Hizmetleri olarak geliştirdiğimiz Uzaktan Eğitim (E-Learning veya E-Öğrenme) çözümleri ile ilgili bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

|

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

  • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
    34752 Ataşehir/ İSTANBUL
  • Telefon : +90 850 885 17 99
  • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet