Neden SEO (Search Engine Optimization) optimizasyonlu web siteniz olmalı?

Makaleler - 29.09.11

Günümüzde internet ortamında bir sitenin olması ile google ve benzeri arama motorunda ilk sayfada çıkmak aynı anlamda kullanılıyor. Yani sadece bir web sitenizin olması internet kullanıcları için çok anlam ifade etmiyor. Türkiye'de genel internet kullanıcılarının eğilimi, sitenin adresini kullandıkları tarayıcıların (browser) adres çubuğuna yazmaktan ziyade google arama motorunun arama bölümüne yazmak şeklindedir. Bu durumda internet sitelerinin arama motorlarının ilk sayfasında çıkma zorululuğunu kaçınılmaz hale getiriyor.

Bunun yanı sıra kurumların daha fazla müşteriye, toplulukların da daha fazla kullanıcıya ulaşmaları için web sitelerinden arama motoru optimizasyonu büyük önem arzediyor. Peki, ne yapmamız gerekiyor? Bunun için SEO kurallarına uyulmuş, yani anlamsal (semantik) kodlanmış yazılım, şık bir tasarım ve ilgi çekici bir içerik ile web sitemizi geliştirmemiz gerekiyor.

SEO (Search Engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu nedir ve nasıl uygulanır?

SEO'da en önemli adım web sitenizin standart haline getirilmiş kurallar dahilinde kodlanmasıdır. Arama motorları sitelerimizi indekslerken belli kurallar dahilinde kategorilendirmektedir. Sitemizin içeriğini arama motorlarının anlayabileceği şekilde kodlayarak verimli bir şekilde indekslenmesini sağlamış oluyoruz. XHTML ve önümüzdeki dönemde tarayıcıların tam destek vermesiyle HTML5'in sahip olacağı kurallar arama motorlarınında kurallarını oluşturacaklardır. Doğru seçilmiş anahtar kelimeler ve konu bütünlüğü olan içeriklerin anlamlı olarak kodlanması web sitemizi daha değerli hale getirecektir.

SEO'da dikkat edilecek bir diğer konu sitenizin tasarımının bu kodlama üzerine CSS yardımı ile giydirilmesidir. Tasarımın arama motoru robotlarını etkilemesi mümkün değildir. Fakat iyi ve şık tasarlamış bir site kullanıcını dikkatini çekecektir. Kullanıcılar, rahatlıkla gezinebilecekleri ve görsel olarak tatmin eden web siteler içerisinde daha fazla vakit geçirirler. Yeterince vakit geçirilen siteler arama motorları için değerli sitelerdir. Bu yüzden görsel yeterlilik SEO'nun önemli unsurlarından biridir.

Hizmet verdiğimiz konularla ilgili özgün içerikler SEO'nun en önemli koşuludur. İçeriğin sayfa içerisinde standartlara uygun ve bütünlük arz edecek şekilde sunulması gerekiyor. İmla kurallarına, konu bütünlüğüne ve anlaşılır olmasına dikkat etmeliyiz. Zira bu kurallara uygun olarak hazırlanmış içerikler diğer siteler tarafından da referans gösterilecektir.

Toparlayacak olursak, aşağıdaki kurallara dikkat ederek yapılandırdığımız web siteleri arama motorları ve ziyaretçilerimiz açısından değerimizi arttıracaktır.  

  • İyi kodlanmış bir web site yazılımı
  • Şık ve dikkat çekici olarak tasarlanmış bir görsellik
  • Kaliteli ve özgün içerikler

AkareNet Bilişim, Yazılım ve İnternet Hizmetleri olarak geliştirdiğimiz SEO çözümleri hakkında bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Macenta Publishing - Media internetteki yerini aldı. Sander.com.tr'ye yeni tasarım yeni modüller Olimpos Yayınları okunacak kitaplarıyla sizleri beklilyor Butikoteller.com.tr Türkiye'nin tatil rehberi

 

|

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

  • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
    34752 Ataşehir/ İSTANBUL
  • Telefon : +90 850 885 17 99
  • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet