Şifre Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Makaleler - 21.11.11

Teknolojinin artması ile beraber günlük hayatımızda ve sanal ortamlarda kullanılan “kullanıcı adı” ve “şifreler” büyük önemi kazanmıştır. Olası bir mağduriyetin yaşanmaması için kolay akla gelmeyen kelime ve rakam dizinlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın sitesinde yayınladığı bir bilgiye göre kredi kartı, internet bankacılığı, banka kartı gibi hizmetlerden yararlanırken gerekli olan en önemli hususlardan birini kullanıcı adı ve parola teşkil ediyor.

Kullanıcıların çoğu günlük yaşamda ekonomik, sosyal çeşitli haklardan yararlanırken karşılarına çıkan kullanıcı adı ve parolaları, kendilerine yük olarak gördüklerinden ya da bilinçsiz davrandıklarından tercih ettikleri güvenli olmayan karakterler, kötü niyetli kimselerin ekmeğine adeta yağ sürmektedir. Özellikle kredi kartı ve internet bankacılığında yapılan bu hatalar büyük maddi kayıplarla sonuçlanmaktadır.
 

En Fazla Yapılan Hatalar

Tercih edilen kullanıcı adı ve parolalar parola sahibini ele veriyor. Bu kullanıcılar kullanıcı adı ve şifre tercih ederken ad, soyad, lakap, doğum tarihi, doğum yeri, plaka, hayran olduğu futbol takımı vb. bilgileri kullanmaktadır.

Bu durumun kötü niyetli kişilerin işini çok kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, güvenlik riski olan ve kullanıcı adı parolalarda tercih edilmemesini tavsiye ettiği bilgileri şöyle sıralıyor;

 • Kullanıcının eşinin ya da çocuklarının isimleri
 • İş arkadaşlarının isimleri, iş yerinin adı
 • Telefon numarası
 • TC Kimlik ya da SGK numarası
 • Evcil hayvan isimleri
 • Hayran olunan favori sanatçılar ya da takımlar
 • Ardışık olarak yazılmış rakamlar
 • Ardı sıra tekrar eden harf ya da rakamlar
 • Klavyede yan yana gelen “QWERTY” gibi kullanıcı adı ya da şifreler
 • Kullanıcıya ait tersten yazılmış bilgiler

Uzmanlar internet üzerinden yapılan işlemlerde “beni hatırla”, “şifremi kaydet” gibi seçeneklerin kullanılmamasını, yakın akraba, arkadaşlar dâhil kimseye söylenmemesini önermektedir.

Parola Seçiminde Tavsiyeler

Uzmanlar kredi kartı, internet bankacılığı, sosyal paylaşım platformlarında kullanılan parolaları önemli, oyun oynamak, dosya indirmek gibi çok sık kullanılmayan parolaları önemsiz parolalar olarak iki kategoride değerlendirmektedir. Önemli olarak sınıflandırılan parolaların yanlış tercih edilmesi durumda görülecek maddi kaybın büyük olduğu aşikardır.
Önemli parolaları tercih ederken kullanıcıların en az 8 karakter kullanması alfabe ile birlikte rakam, boşluk ve özel karakterlerin de kullanılması parolanın güvenliğini önemli ölçüde arttırmaktadır. Örneğin tek kelimeden oluşan kişiye ait bir bilginin bulunduğu parola seçerken “mustafa” yerine “mustafa%” şeklinde tercih etmesi parolanın güvenliğini arttırmaktadır. Ya da kullanılan kelimeyi rakamlarla birlikte “AL! KéMA1” örneğinde olduğu gibi özel karakterleri de kullanarak güvenliği yüksek parolalar oluşturulabilir.

Kullanılması Tavsiye Edilmeyen Parolalar

SplashData, hacker'larca ele geçirilen milyonlarca şifrede en çok hangi şifrelerin kullanıldığını tespit etti. İşte o 25 parola:

 1. Admin
 2. Password
 3. 12345
 4. 11111
 5. 123123
 6. abc123
 7. 12345678
 8. 654321
 9. trustno1
 10. iloveyou
 11. monkey
 12. master
 13. sunshine
 14. ashley
 15. bailey
 16. letmein
 17. passw0rd
 18. dragon
 19. qwerty
 20. baseball
 21. shadow
 22. superman
 23. qazwsx
 24. Michael
 25.  football
|

Bizden Haberdar Olun

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Gönder

İletişim

 • Adres : İçerenköy Mh. Ali Nihat Tarlan Cd. Yuvarlak Sk. No:2/7 Kat:3
  34752 Ataşehir/ İSTANBUL
 • Telefon : +90 850 885 17 99
 • Email : info@akarenet.com

Copyright © 2021 | AkareNet